Chůze naboso? Ano či ne?

Ptáte se, co je to Barefoot?

…..je to anglické slovo a v překladu znamená „bosý“. Dnes velmi využívaný pojem pro „bosé obutí“, nebo „chůze naboso“

Chůze naboso je velice prospěšná věc, která by měla být samozřejmostí od nejútlejšího věku. A protože jsou názory různé -  odborníci  (podologové, ortopedi, fyzioterapeuti) mají v tomto směru odlišné pohledy na barefoot obutí.

 

Možná Vám pomůže zodpovědět Vaše otázky tento článek....

Publikováno se souhlasem Centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika -  https://www.fyzioklinika.cz/

Nevládne v poslední době ve společnosti až nezdravá euforie z chůze naboso? 

Ano, chůze naboso má svá velká opodstatnění, avšak existují zároveň určitá úskalí, která je třeba zvážit a případně se jich vyvarovat. Bota je pro nohu dlahou, která ji omezuje v pohybu, vnímání, brání jí v její přirozené funkci. Benefity, které chůze naboso tělu přináší, si jistě tuto euforii zaslouží, ale lidé si musí uvědomit, že to není pouze o tom, že si zují boty a je vyhráno.

Doporučila byste chůzi naboso jak dospělým, tak dětem? 

Rozhodně. U dětí, u kterých se nevyskytují závažné ortopedické či neurologické vady, to považuji za samozřejmost. V dospělosti je nutné chůzi naboso, pokud jsme ji do té doby nepraktikovali, přivykat postupně. Ale i v pozdějším věku se rozvoj přirozené funkce dá dohnat, takže jednoznačně ano.

Jaké zdravotní účinky může chůze naboso mít? Jak na organismus působí a co vyvolává? Co je na tom vlastně zdravého?

Jelikož k pohybu využíváme především dolních končetin, tak právě noha je nejčastěji primárním zdrojem informací z okolí. Tím, že ji utěsníme v botě, tak jí v této přirozené funkci bráníme. Během vývoje se zároveň postupně tvarují klenby nožní a vlastně všechny části těla. Nelze chápat nohu pouze jako jednu část těla, je potřeba se na ni dívat v kontextu celotělového schématu.

Komu byste chůzi naboso určitě nedoporučila?

Velice opatrná bych byla u lidí s cukrovkou, kde může být přítomna neuropatie dolních končetin. Jak již bylo zmíněno, tak se chůze naboso nedoporučuje lidem s ortopedickými či neurologickými vadami. Zde by bylo podmínkou vady odstranit a nohy pro bosou chůzi připravit. Toto doporučení lze však považovat za platné u všech.

Lze chůzí naboso předejít plochým nohám u dětí, což je velmi rozšířený problém? 

Ano. Noha, která není fixována v botě, umožní vnímat okolí. Zároveň její postupné zatěžování v průběhu vývoje dítěte formuje jednak nožní klenby, ale zároveň postavení všech segmentů těla vůči sobě, opět totiž musíme brát tělo jako jeden celek.

Po jakých terénech chůze naboso ano a po jakých rozhodně ne? 

Ideálem jsou vybudované chodníky pro „bosou turistiku“. Dále jsou vhodné přírodní terény jako travnaté plochy, lesní cesty a podobně. Opatrnější bychom měli být na všech zpevněných cestách jako asfaltky či dlážděné cesty. To samé platí i o domácích površích v podobě plovoucích podlah a dlažeb.

Poslední dobou se setkáváme i s nabídkou barefootových botiček pro děti. Ovšem ledaskde, kam s dětmi jdeme, samozřejmě přírodní povrchy nejsou. A těžko je po cestě budeme přezouvat. Doporučujete tyto botičky vůbec kupovat? 

Barefootové boty mám ráda, protože je botička lehká, velmi snadno ohebná ve všech směrech, tudíž kloubky nohy ani svaly nejsou fixované a podélná i příčná klenba se může dobře vyvíjet. Nicméně s malými dětmi se hodně chodí i v kočárku, tudíž ke hřišti je popovezeme a v parku a na hřišti už běhají samy. Pokud je mezi domem a cílem cesty kratší vzdálenost, tak bych se nebála chodit ani v barefootové obuvi po tvrdším terénu. S dětmi asi nebudeme chodit po obchůzkách po úřadech či nákupech po městě, tak aby dítě ušlo celou trasu. Tudíž přetížení nožky se nemusíme bát.

 

Autor: Mgr Iva Bílková, FYZIOklinika

Publikováno se souhlasem Centra fyzioterapeutické péče FYZIOklinika

Zdroj: https://www.vitalia.cz